KADER İKİZİM - LAUREN MORRILL

20 Ara 2015


Orijinal Adı: Being Sloane Jacobs
Türkçe: Kader İkizim
Yazar: Lauren Morrill
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Tür: Romantik Komedi, Genç Yetişkin, Romance, Young Adult
Puanım: 3,5/5

Sloane Emily Jacobs'la tanışın: Gençler ulusal şampiyonasında çuvallamış, aşırı stresli bir artistik buz patencisi. Ancak berbat hayatından kaçmak için her şeyini vermeye hazır olduğuna adı gibi emin. 

Şimdi de Sloane Devon Jacobs'la tanışın: Saldırgan tavırları yüzünden takımından uzaklaştırılmış, öfkeli bir buz hokeyi oyuncusu. Cezası ise derhal bir hokey kampına postalanmak. Üstelik altından kalkamazsa hayatı sona erecek. 

İki Sloane tesadüfen tanışıp yaz boyunca birbirlerinin yerine geçmeye karar verdiğinde, ikisi de şanslı olanın kendisi olduğunu sanıyordu. Ancak payetlerden ve artistik atlamalardan kaçarken yakışıklı bir hokeyciyle tanışan Sloane E. ve kendi şehrinden tanıdığı (çok çekici) bir yüzle karşılaşan Sloane D., başka birinin hayatını yaşamanın, kimliğine sahip çıkmaktan daha zor olduğunu kısa zamanda keşfedecekti… "Hayallerinin peşinden giden ve kalplerinin derinliklerini keşfeden
 iki Sloane Jacobs…"


Upppuzun bir aradan sonra, bendeniz Ebru sahalara döner. xD

Bu sene ne yazık ki bloğuma hiç vakit ayırmadım ve küçük çaplı bir blog sorunu yaşadım. Her ikisini de atlatınca sahalara geri dönmeye karar verdim. Animelerim, mangalarım, dramalarım ve kitaplarım beni bekliyor sonuçta. (+.+)

Dönüşümü de hemen bir kitap yorumu ile kutlayayım dedim ve en son okuduğum Kader İkizim kitabı için yorum yapmaya karar verdim.

Kader İkizim, Lauren Morrill'in ülkemizdeki ikinci kitabı. İlki, Ruh Öküzüm'ü çok sevmiştim. Birçok kişinin aksine benim eğlenerek okuduğum bir kitap olmuştu ki finali gerçekten güzeldi. Yazar şaşırtıcı bir şekilde bağlamıştı olayları. O nedendir, yazarı takibe aldım ve ilk kitabın hemen ardından Kader İkizim'i de temin ettim.

Kader İkizim de ilk kitap gibi güzeldi ama ilki kadar tatmin etmedi beni. İlk kitabın finalinde şaşırmıştım bunda rutin bir ilerleyiş vardı. Yazar daha çok komediye ağırlık vermiş bu kitabında. Sloane Jacobs'lar sevdiğim karakterler arasına girdiler. Özellikle de Sloane Devon ! :D

Hemen kitaptan bahsedeyim size. Aslında konusundan da anladığınız üzere Slone Jacobs'lar yer değiştiriyorlar ve birbirlerinin yerine geçiyorlar. Fakat ikisi de beklediğinden farklı bir şeyle karşılaşıyor ve haliyle garip bir çıkmaza giriyorlar.


Sloane Emily Jacobs'la tanışın: Artistik Buz Patencisi. Narin ve sessiz bir kız. Üç yıl önce katıldığı Olimpiyat Yarışları finalinde, kazanmasına son bir adım kala yaptığı üçlü atlama sırasında bir olaya tanık oluyor ve atlaması başarısızlıkla sonuçlanmasıyla beraber kızımızın ciddi bir şekilde yaralanmasına sebep oluyor. Üç yıl sonra, yani şimdi tekrar pistlere dönmek için antrenmanlara başlıyor ama bir sorun var; üçlü atlama yapamıyor! Ve tek çözüm Buz Pateni kampına gitmek...

Sloane Devon Jacobs'la tanışın: Buz Hokeyi oyuncusu. Asi, azimli, başarılı ve tuttuğunu koparan bir kız. Birkaç haftadır atış yapmakta sıkıntı yaşıyor. Oynadığı takımla katıldığı son maçları sırasında, kendisine asist yapıp maçı kazanmalarını sağlayan rakip oyuncuyu buza gömüyor ve öfkesine hakim olamadığı için koç tarafından cezalandırılıyor. Ve tek çözüm Buz Hokeyi kampına gitmek...


Şimdi gelelim kitabımıza;

Anladığınız üzere iki Sloane Jacobs da yaptıkları spor dalıyla alakalı kamplara gönderiliyorlar. Ve tesadüf bu ya, kader iki Jacobs'ı da aynı otelde konaklamaya mecbur bırakıyor. Tesadüflerin açtığı yol kızlarımızı karşılaştırınca da, Sloane'ler kendi aralarında bir rekabete tutuşuyor ve en zor buz sporunun kendi yaptıkları olduğunu iddia ediyorlar. Sonra da bu iddialarını birbirlerine kanıtlamak için yer değiştirmeye karar veriyorlar.

Sloane Devon, hareketli ve dağınık hayatında hiç tanık olmadığı ve çıkarlarla dolu bir Buz Pateni kampına katılırken, Sloane Emily ise, kendini hayatında hiç görmediği bir karmaşanın ortasında ve en iyi olma savaşı içerisinde buluyor.

Slone Devon, gittiği Buz Pateni kampında iki iyi arkadaş edinirken, aynı zamanda eski çocukluk arkadaşını bir barda çalışırken görüyor ve yeniden bir araya geliyorlar. Bir yandan buz pateni için çalışmalara katılırken bir yandan da Nando ile görüşebilmek için kaçıp Buz Hokeyi oynuyor. 

Sloane Emily de Sloane Devon'dan farklı değil. O da Buz Hokeyi'ne alışmaya çalışırken, bir yandan da orada tanıştığı Matt'ten uzak durmak için uğraşıyor.

Özetle bu yer değiştirme her iki kızın da hem karakterinde hem de istedikleri şeylerde büyük değişikliklere sebep oluyor. 

Her ikisi de bir diğerinin hayatını yaşarken aslında ne kadar farklı bir hayatı ne kadar kolay gördüklerini keşfediyor, yeni arkadaşlar buluyorlar. Ama en önemlisi de kendi isteklerini ve tercihlerini fark ediyorlar.

Kısacası hikâye güzel bir arkadaşlığın, dayanışmanın ve farklı hayatları yaşayan insanların aslında aynı şeyleri paylaştığını anlatan bir eserdi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim.

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS