Ruh Öküzüm| Lauren Morrill [Kitap Yorumu]

18 Oca 2015

Özgün Adı: Meant to Be
Edisyonu: Ruh Öküzüm
Yazar: Lauren Morrill
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Türü: Romantik Komedi, Genç Yetişkin

Yere dökülmüş fındıklı kahve birikintisine düşüp sırılsıklam olmak ve -inanmazsınız ama!- yanlış adama sırılsıklam âşık olmak tamamen farklı mevzulardır. Lisesinin en başarılı öğrencilerinden Julia biraz sakardır ama kurallara uymak ve her şeye hazırlıklı olmak konusunda ondan iyisi yoktur. Zaten bu yüzden çantasında bir kalemtıraş ve cebinde de Shakespeare'in -doğal olarak- cep kitabı vardır. Çocukluk aşkı Mark Bixford'ı da aynı nedenle Rİ'si (Ruh İkizi) seçmiştir.
Ancak bu sömestir tatilinde Londra'ya düzenlenen okul gezisinde ezelî düşmanı, sınıfın soytarısı Jason'la eşleştirildiğinde Julia'nın kuralları çorbaya dönecektir. Katıldıkları çılgın bir partiden sonra Julia bilinmeyen bir numaradan romantik mesajlar almaya başlar! Jason, birkaç kuralı yıkmayı kabul ederse ona gizemli talibinin kimliğini öğrenmesinde yardımcı olacağına dair söz verir. Londra'nın tarih ve kültür dolu sokaklarında beyhude (edebiyat sınavında çıkarsa, anlamı: yararsız; boşuna) bir arayışa giriştiklerinde Julia attığı her adımda çok büyük bir sürprize yaklaşacaktır: Gerçek aşka."Ruh ikizini bulmak ya da bulmamak… İşte bütün mesele bu!"Evet, bu senenin çiklit açılışını da yaptım, nihayet. Ruh Öküzüm, ilk çıktığı andan beri ismiyle ilgimi çeken kitaplardan birisiydi ve ilgimi çektiği kadar da varmış. Okuduğum her sayfanın hakkını verdiğini düşünüyorum bu kitabın. Öyle çok ahım şahım bir konusu yok ama eğlenceli bir dili, farklı bir bakış açısı ve güzel bir anlatımı var. Bu da okurken sizi sıkmadığı gibi, kitaba kapılıp gitmenizi sağlıyor.

Okurken yer yer eğlendiğim kadar yer yer de kitabın sonu için fikirler üreterek olayın nereye bağlanacağını düşündüm durdum. Okurken hem düşündürüyor hem de eğlendiriyor bu kitap sizi. Keyifli vakit geçirmek için birebir bence. Kısa, çerezlik ve eğlenceli. Genç yetişkin kategorisinde hoşuma giden yegâne kitaplardan birisi oldu Ruh Öküzüm. Konular o kadar sıradanlaştı ki, böyle farklı bir bakış açısı gerekiyor kitaplara. Aslında bilindik, ama bir o kadar da farklı. Kesinlikle denemenizi öneririm. :)

Kitabımıza gelirsem bu güzel kitabı neden bu kadar önerdiğimi de konusundan bahsettiğimde  anlayacaksınız. Kitap gerçekten ilgi çekici çünkü.

Kitap, Ruh İkizi(Rİ) kavramına inanan Julia'nın bir haftalık okul gezisinde, aslında Rİ'nin değil de gerçekten seni her halinle seven birinin önemli olduğunu öğrendiği bir konuyu ele alıyor.

Julia, okulun, -ve hatta sınıfın- en başarılı öğrencilerinden, tabir-i caiz ise tam bir inek(nerd) ! Öyle ki bir gezi için tamı tamına 4 gezi rehberi getirip hepsini birden post it kullanarak ayarlayan, öncelikleri notları olan, baktığı her şeyden bir not çıkarmaya çalışan bir kız kendisi. Ve, böylesine bir kız, grup çalışmasında sınıfın en tembel, kendini beğenmiş, avare, vurdum duymaz öğrencilerinden Jason ile eşleştirildiğinde siz düşünün artık olayları...

Jason ve Julia İngiltere gezisi boyunca -yani bir hafta- tüm projelerde ortak çalışmak zorunda kalırlar ve Julia bu durumdan hiç de memnun olmaz.Çünkü Jason sınıfın hem hovardası hem de tembel! Julia için söylediğini bir seferde anlayacak insanlar daha önemli. :p Neyse, kızımız bir nevi haklı da çıkıyor aslında zira daha otele adım attıkları an Jason'ın laneti ona da bulaşıyor ve kızımız hiç yapmadığı bir şeyi yapıp, Jason ile partiye kaçıyor! Hem de ne parti..

Julia bir gecelik de olsa farklı bir Julia yaratıyor kendisinden. Öyle bir dağıtıyor ki, hiç tanımadığı insanlara numarasını vermeye kadar gidiyor bu iş. Hal böyle olunca da ertesi sabah telefonuna hiç tanımadığı ama romantik mi romantik birisinden mesajlar almaya başlıyor tabii. Bir de bu mesajları yazan kişiden etkilenince koca Londra'da Jason'ın yardımı ile bu hayali sevgiliyi bulmaya çalışıyorlar. Çünkü Julia bu kişinin Rİ'si olduğuna inanıyor. :D

Fakat Jason ile atıldıkları bu anlaşmalı macera hiç beklemediği şekilde ilerlemeye başlıyor. Çünkü Julia her an, her dakika Jason hakkında yeni şeyler öğrenip, aslında onun düşündüğü kadar boş bir insan olmadığını fark ediyor. Hatta bu fark edişler bir süre içinde kıskançlığa, meraka ve aşka dönüşmeye başlayınca kitap daha da tatlı bir hal alıyor.


"...âşık olduğumda, bunun kaderle ya da 'ruh ikizi'yle alakası olacağını düşünmüyorum."
                                                                                                          -Jason


Aslında kitabın bunun yanında güzel bir de sürprizi var. Julia, Jason'a yavaş yavaş âşık olurken bir yandan da kendisine romantik mesajlar atan Chris'ten hoşlanmıyor değil. Fakat kitabın sonuna doğru öylesine güzel bir kurgu geliştirmiş ki yazar, Chris ve Julia bir araya geldiklerinde Jason'ı bir kez daha takdir etmeden geçmeyeceksiniz. :))

Kısacası Ruh İkizi kavramına inanan bir kızın basit ama güzel bir arkadaşlıkla aşkın nasıl da küçük ayrıntılarda gizli olduğunu keşfettiği bir kitap bu. Severek okudum. Tavsiye ederim, deneyin. :)


4 yorum:

 1. Kardeşim de,ben de bu kitabı çok merak ediyoz yaaa. :) Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 2. Eğlenceli bir kitaptı Aslı. Verdiğin paraya değiyor. Keyif alarak okudum. :)

  YanıtlaSil
 3. Leyla Seymen19 Ocak 2015 18:40

  Gerçekten de ismi çok garip olduğunda çok merak ediyordum. :) Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 4. Sizi takip ettim banada beklerim ^^

  Blog'um http://hayalimkorea.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim.

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS