MERAL KIR - YAZARIN ÇIKMAMIŞ KİTAPLARI [KİTAPLA MOLA BLOG TUR]

11 Şub 2017Merabayınnn! 

Bir blog tur yazısı ile -yine- karşınızdayım. Şu blog turlar da olmasa bloguma uğrayacak vakit bulamıyorum diyebilirim. Okumadığımdan değil ama okuduklarıma yorum girecek kadar vakte sahip olamıyorum. Haliyle de yorum ya da paylaşım yapamıyorum. Bu yüzden turlar farklı bir motivasyon etkeni oluyor benim için. :))

Bugün size daha önce -2014 yılı Haziran'ında yani- turunu yaptığımız AYLARDAN AŞK eserinin yazarı MERAL KIR'ın yeniden baskı yapan Aylardan Aşk'ının turu ile geldim. 
Bu turda bugünkü yayın bende ve ben yazarın çıkmamış kitaplarını inceleyeceğim. :)

Beni tanıyanlar az-çok bilir Meral Kır'ın kalemini ne kadar sevdiğimi. Hatta bu turda bu yayını istememin bir diğer sebebi de bu zaten. Çıkmamış ama internette yayımladığı Boşuna Sevdalar'dan bahsetmek ve hikâyeyi tanıtmak istedim. Çünkü Meral Kır yine o güzel kalemini konuşturmuş. Bir internet hikâyesi olmasına rağmen Meral Kır'ın ince zekasını ve kurgudaki ana temayı çok ama çok beğendim.
Boşuna Sevdalar'ın yanında başka bir hikâyemizden daha bahsedeceğim ama onun henüz bir ismi yok. Yazarımız yayımlamaya karar verdiğinde isimlendirecek. O hikâyemizde de yine zeki bir kurgu ve farklı bir tema işliyoruz. Meral Kır'ın zekice konu seçimleri her zaman hoşuma gitmiştir gitmeye de devam ediyor. Devam da edecek. Onun için bir kitaba isim vermek bile bir sanat bence. Çünkü isimler kitapların özeti gibi oluyor. Boşuna Sevdalar da böyle olan eserlerinden birisi.

Boşuna Sevdalar; küçükken çirkin ama hayata toz pembe bakan Nazenin'in aile dostları ve okulun basketbol takımının kaptanı Kaya'ya duyduğu tek taraflı aşkla başlıyor. Nazenin bir gün Kayaların evde kendisine ondan bir anı almak isterken çok uygunsuz bir durumla karşılaşıp oradan ayrılmasından 10 yıl sonrası ile devam ediyor. Nazenin yurt dışında Strateji Uzmanlığı eğitimi aldıktan sonra ülkeye geri dönüyor ve burada annesinin zoru ile Kayaların holdingte işe başlıyor. 
Kaya yıllar boyu görmediği Nazenin'i gördüğünde o yıllar önceki kötü anı anımsamasına rağmen onu da o anı da görmezden geliyor. Bu kısımı bilerek söylemiyorum çünkü oldukça ilginç bulduğum bir olay. :D
Tabii kitabın ilerisi şimdi size "Çirkin kızın güzelleşmesi ile çocuğun peşinden koşmasıdır!" gibi geliyor değil mi? Hiç alakası yok. Nazenin şirkette Kaya'nın isteği dışında çalışıyor ve şirketin bir Strateji Uzmanı'na da ihtiyacı yok, bu yüzden kızımızı Muhasebe Departmanı'nda görevlendiriyorlar. Ama kızımız hem zeki hem de mesleği gereği fazla detaycı biri olduğu için hesaplarda bir pürüz fark ediyor. Bunu da kendi lehine çevirip şirketin şu anki zor durumunun bundan kaynaklandığını anlıyor. Bu kısımdan sonrasında da Nazenin'in Kaya'nın desteği ile hesapları düzenlemek için adım atması başlıyor. Ve nasıl Nazenin hesapları bozanlardan kurtulmak istiyorsa, hesapları bozan ve şirketi batışa sürükleyenler de ondan kurtulmak için kendi yöntemlerini uygulamaya başlıyorlar. Kurgunun bu kısmına bayıldım, bayıldım ve yine bayıldım! Çünkü strateji uzmanlığı ve böylesi bir kurgu gereği oluşan olaylar örgüsü internet üzerinde yazılmasına rağmen beni çok şaşırttı. Hele ki hesapları karıştırıp da olayları sabote eden kişiyi öğrenmek hepsinden daha çok şaşırttı. Bu da Meral Kır farkı tabi. :))


Merakla kitap kokusuna bürüneceği anı bekliyorum!
KARAKTERLER:

Ad: Nazenin Yılmaz

Yaş: 25
Meslek: Strateji Uzmanı 
Karakter Alıntısı:  "Daha on beş yaşındaydı ama on yıldır içinde bulunduğu dolabın sahibi Kaya'ya âşıktı."

Ad: Kaya Tariç
Yaş: 30
Meslek: Genel Müdür, Eski Basketbocu
Karakter Alıntısı:  "Kaya'nın içi buz kesmişti.Kimseye acımak istemiyordu,özellikle kendine.Yalan bir dünyanın içinde sahip olduğu tek gerçek aşktı ve artık sahip olmak istediği tek şey de oydu.."


Selim ve Asi'nin hikâyesi Meral Kır'ın kaleminden çıkan bir başka güzel eser. Henüz bir adı yok, çünkü Meral Kır için bir kitaba isim vermek o kadar basit bir olay değil. Kitabın alacağı ismin kitaba uymasının yanı sıra birçok anlamda kitaptan bir şeyler vermesi gerektiğine inanıyor. Ben de merakla bu eserin ismini bekliyorum. :)

Bu eserimizin konusu da oldukça ilginç ki zaten Meral Kır'dan standart bir kurgu beklemiyoruz; beklememeyi öğrendik. :D

Selim Algan, 32 yaşında Makine Mühendisliği mezunu birisi. Ama onu önemli kılan asıl şey 10 yıl önce başına gelen bir olay sebebiyle hapse düşmesi ve yıllarını hapiste geçirmesi. On yıl sonra hapisten çıktığında ise tek istediği huzurlu bir hayat. Ama sabıkalı biri olmanın acı yönüyle karşılaşan Selim'imiz gittiği hiçbir iş yerinden iş imkânı bulamamakla beraber birçok anlamda sıkıntı yaşıyor. 

Bu kısımda da esas kızımız Asiye Göktaş, nam-ı diğer Asi'miz devreye giriyor. Kendisi bir şirkette İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı. İş kolik ve işinde istediği tek şey başarılarının takdir edilmesi. Sırf bu yüzden de eline gelen bir iş onun için zor olsa da o yapmayı seçiyor.

Selim, gittiği her yerden red cevabı alırken Asi'nin çalıştığı şirket SGK'nın zorunlu kıldığı hükümlülere iş verme zorunluluğu sebebiyetiyle bir hükümlü işe almak istiyorlar. Bu da tabii ki Asi'ye verilen bir görev. Bunu başarırsa müdürlüğe yükselme ihtimali olan Asi zor da olsa elindeki eski hükümlülerin dosyalarını inceler ve içlerinden hiçbirini değerlendiremez. Bu kısımda müdürü devreye girip eline aldığı ilk dosyadakini çağırmasını ister ve Selim ile Asi'nin macerası da böyle başlar. Aslında hikâyenin ilerleyişi daha farklı ama bundan çok bahsetmeyeceğim çünkü bu eserin konunu açık etmek istemiyorum. :D

Yazarın yazdığı bir diğer eserimiz de Sancaktarlar ailesinin son ferdi, aile babası görevindeki ağabeyimiz Mehmet Sancaktar. Ona da pek yakında kavuşacağız. ^_^

Turumuzu takip etmeyi unutmayın.

Diğer paylaşımlar ve bilgiler için: Yeppuda Kitaplık & Kitap Rüyası ile Ve Mutlu Son bloglarına bekleriz. 


Ayrıca turumuz için instagram üzerinden 2 Ad. kitap hediye ediyoruz. 

Hediye yarışmamız için de: YARIŞMA


Sevgiyle ve kitapla kalın. <3


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim.

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS