Married by Morning | Lisa Kleypas [Kitap Yorumu]

16 Kas 2014

Adı: Married by Morning
Yazar: Lisa Kleypas
Seri Sırası: Hathaways #4
Türü: Historical Romance
Puanım: 5/5

O, Cat'in kaçınmak istediği her şeydi.

İki yıldır Catherine Marks, Hathaways kızkardeşler için güzel bir konumda ücretli bir refakatçi olmuştur. Cat'in ağabeyi hakkındaki iddialar Leo Hathaways'i iyice çileden çıkarır. Leo ve Harry'nin sürekli sabit bir konuda tartışmaları Cat'i kullandığı bir maske olduğuna inanmaya iter. Ama bir öpücükle sonlanan kavgada Catherine, Leo'ya şok içerisinde karşılık verdiğinde Leo da bir karar vermek zorunda kalır..

O hiç göründüğü gibi biri değildi.

Leo'nun hemen evlenmek ve aile unvanlarıyla beraber evlerini kurtarabilmek için bir varis sahibi olması gerekmektedir. Catherine'in saygı değer tavırlarının ardında sakladığı sır genç kadını tamamen yok edecek bir şeydi. Ama Leo, Cat'in ilginç ve şeytani cazibesiyle karşı karşıya kaldığı her an o asla aşık olmayan adamın buzları bir bir çözülmeye başlar. Fakat Cat'in tehlikeli geçmişi iki aşığı ayırmadan önce her ikisi de tutkularına gem vurup gölgelerden gelen tehlikeyi kovalamak zorunda kalırlar.
Selamlar! 
Duydum ki birileri Leo Hathaways'in ve Catharine Marks'ın hikâyesini çok merak ediyormuş ben de Leo Hathaways, yani Lord Ramsey'i yorumlamak istedim. Kitap çıktığı sıralarda yapacaktım yorumumu fakat kızların merakını gidereyim dedim. Çünkü bu kitap benim özelim! Gerçi ayak üstü bütün spoilerı verdirdiler bana ama olsun!  Sanırım okuduğum en iyi Lisa kitabıydı. Büyük bir keyifle okumuştum ve yorumlamaktan da aynı oranda keyif alacağım.

Kitabı okuyalı iki sene falan oluyor. Sanırım Vazgeçmem Senden'in hemen ardından sarmıştım kitaba. Net hatırlamıyorum. Bu yüzden eksikler olabilir. Hatırladığım kadarıyla bir yorum gireceğim ama merakınız depreşecek o kesin. Spoiler'ın dibini de verebilirim. Çok uç noktaları net hatırlıyorum.
Neyse işte efendim. Ben yoruma geçiyorum. Keyifli okumalar!

Bu seride en çok merak ettiğim kitap, Lord Ramsey, yani Leo Hathaways ve Catherine Marks'ın hikâyesiydi. Çünkü bu ikiliyi gördüğüm anda aralarındaki çekimi okumam gerektiğini anladım.


DİKKAT AŞIRI SPOILER İÇEREN BİR YORUMDUR!
OKUMA ZEVKİNİZİN KAÇMAMASI  İÇİN SPOILER BİLGİSİYLE OKUYUNUZ..


Öncelikle şunu söylemek istiyorum bu serideki -bence- en iyi kitap bu! Serinin tümünü okumasam da, (tümü dediğimiz de bir Live In The Afternoon kaldı o yani :p) bu kitaptaki adrenalin ve ele alınan konu gerçekten çok etkileyiciydi.

Bayan Catherine Marks’ı zaten ikinci kitabımız Vazgeçmem Senden’den tanıyor , Gecemi Aydınlat'tan ise tanımayı aşıyoruz. Neyse.  Loe Hathaways ile aralarındaki çekişmeyi de az buçuk biliyoruz.Leo Hathaways, nam-ı diğer Lord Ramsey , bu kitapta kendini oldukça aşmış.O ilk kitaptaki hilkat garibesi adam nerede bu kitaptaki Lord Ramsey nerede, ama alaycılığa tam doz devam tabiî ki. Ve kitap öyle hareketli bir kitap ki başladığı andan itibaren dur durak bilmeden yol alıyor. Lisa, Hathaways'ler serisinde gerçekten kendini aşmış ya. Serinin her kitabı güzeldi fakat Married by Morning benim için daha özel bir kitap.

Leo ve Cat’in hem aşk hem de çekişme dolu bu kitabının edisyonunu en kısa zamanda görmek dileklerimle…

Catrherine Marks, geçmişinin izlerini silmeye çalışırken bir anda kendisini Hathaways ailesinin en küçük iki ferdi olan Poppy ve Beatrix’e mürebbiyelik ederken buluverir. Ve kitabımız da bu kısımda başlar. İlk kitap Benimle Kal'ın sonunda kızlar için bir mürebbiye tutulacağından bahsediliyordu zaten. İkinci kitapta ise bu iş Cam Rohan, meşhur çingenemiz sayesinde halledilmiş ve Cat, Hathaways'ler ailesine dahil olup kızlarla ilgilenmeye başlamış. Kitabın en güzel kısmı sanırım Leo ve Marks (Leo Marks dediği için ağzıma hep Marks geliyor) arasındaki çekişmenin hiç bitmemesi. Öyle ki aşklarını yaşamaya başladıkları anda bile mutlaka tartışacak bir şeyler buluyorlar. Ama çekişmeleri arasında bile bir çekim var. Ne zaman baş başa kalsalar iş başka boyuta geçiyor! 
                                                                                              *******''Hayır ,'' soluk soluğa , onu kendinden uzaklaştırdı. ''Dur.Lütfen-''
Ellerinden biri yanlışlıkla onun yaralı omzuna bastırdı ve Leo bir küfür ederek ondan uzaklaştı.
''Lordum?'' Yataktan güçlükle kalktı ve durdu , kaslarının her biri titriyordu. ''Özür dilerim.Canınızı mı yaktım? Ne yapa--''
''Git.''
''Ama.''
''Hemen , Marks.'' Sesi zayıf ve boğuktu.'' Yada yatağa geri dön ve bitirmeme izin ver.''                                                                                          ******

Cat, Hathaways'lerle çalışırken ailede Leo Hathaways haricinde herkesle arası gayet iyi. Kızlar kendisini çok seviyorlar. Cam ve Kev bile belli etmeseler de Cat'e saygı duyuyorlar ama bir tek Leo Catherine'den hazzetmiyor. Ve inatla kızın bir şeyler sakladığını düşünüyor. Doğru da düşünüyor tabiii.

Catherine’in Lord Ramsey ile yıldızı bir türlü barışmaz,-ki bu kısımlar gerçekten komedi- çünkü,

Leo ve Cat’in fikirleri ve düşünce yapıları sürekli çakıştığı için daima bir sürtüşme içerisindedirler, daima zıt fikirleri savunuyor ve savunduklarından ödün vermiyor, sürekli tartışıyorlar.Öyle ki, aile artık bunu normal bir durum gibi karşılamaya başlıyor bir yerden sonra.Hatta,  Leo durumu Marks’a ‘Azrail' diye lakap bile takacak kadar ileri götürüyor. Düşünün artık çekişmelerini.

Fakat,  Leo ailesindeki herkes ne düşünürse düşünsün, onlardan farklı olarak Catherine Marks’ın bi’ şeyler gizlediğini ve bi’ şeylerden kaçtığını düşünmekten de kendini alamıyor.Bu sebepten ötürüde Cat’in her hareketini adım adım takip ediyor. Bu durum bir nevi Leo için bir gaye bir amaç halini almış da diyebiliriz. İnatla o sırrı öğrenmeye kararlı!

Ve azimli sıçan taşı deler diyerekten, Leo bu çabalarının da yavaş yavaş meyvesini almaya başlıyor diyebilirim. Önce Catherine’in, kız kardeşi Poppy’nin eşi Harry Rutledge’nin üvey kız kardeşi olduğunu öğreniyor. Ve hemen aklında Cat'in Pobby'nin eşi ile ne işi olur sorularını eliyor. Biraz kaçıkça şeyler düşünüyordu da.. :D

Harry’nin kız kardeşine özel bir düşkünlüğü var. Cat'e yıllar önce yardım edememiş olması onun içinde bir ukde olmuş sanırım. Elinden geldiğince kardeşini koruma istiyor. Cat izin verse bugün onun kardeşi olduğunu ve bir Leydi olduğunu herkese ilan edecek, ama Cat bunu kabul etmiyor. Harry de kardeşini uzaktan uzağa korumaya çalışıyor. Hele bir yerinde ağabeyliği ne kadar ciddiye aldığını Leo’ya ‘’Eğer Cat’i incitirsen seni öldürürüm,’ sözleriyle çok net anlıyoruz.

Fakat bunlar Cat'in sakladığı o büyük sır değil. En azından Leo'nun aradığı cevap bu değil ve Lordumuz istediği amaca ulaşana kadar devam ediyor. Cat’in geçmişini öğrenmeye kafasına koyan Leo'yu durdurabilene aşk olsun. Ama keşke tek sorun Cat'in geçmişi olsa.. Leo bunlarla uğraşırken bir yandan da eski Ramsey Kontesi yüzünden unvanı ve Hathaways’lara kalan Ramsey Evi , eski Ramsey Kontesi tarafında bir tehdit altına girer.Leo yani, Lord Ramsey evlenip de Ramsey soyu için bir varis vermezse Ramsey haklarının hepsinin eski kontese geçme durumu da bütün bu olanlara tuz biber olur.Ama Leo, son derece kararlı bir şekilde Cat’in sırlarını çözmeye daha doğrusu onun cazibesine kapılmadan Catherine’i elde etmeye kararlıdır ve Cat ile zaman geçirmeye başladıkça sırlar bir bir gün yüzüne çıkar ve Catherine’in geçmişinden bir hayalet Lord Latimer bir ( Leo’ya müstakbel eş aramak için Amelia ve Win tarafından düzenlenen) baloda birdenbire ortaya çıkıverir. 
                                                                                                                                             *****
Bu arada balo öncesi çok sevdiğim bir kısım var. Halen gülerim. :DWin , Leo'ya uygun gördükleri müstakbel eş adayları için hazırladıkları listeyi verir.
Win'i kırmamak için listeye göz atan Leo ;

“Marietta Newbury mi?”
''Evet,'' dedi Amelia. ''Nesi var?''
''Onun dişlerini beğenmiyorum.''
''Isabella Charrington nasıl?”
'''Annesinden hoşlanmıyorum.''
“Leydi Blossom Tremaine?”
''Onun da adını beğenmiyorum.''
''Tanrı Aşkına, Leo, bu onun suçu değil.''
''Beni ilgilendirmez.Çiçek isimli bir eş istemiyorum.Her gece ineklerden birine sesleniyor gibi hissederim.''

                                                                                                                ******

Leo, tesadüfen Catherine’in geçmişini ve yaşadıklarının bir kısmını Lord Latimer’den öğrenir.Öğrendikleri lordumuzun kafasında yeni yeni sorular oluşturunca o da tam Cat’le konuşmaya karar verdiği sıradaysa Catherine bir not bırakarak evden kaçar. (Cat evden kaçar çünkü geçmişinin öğrenilmesiyle Hathaways’lara layık olmadığını düşünür.)

Ama tabi Lord Ramsey hemen Cat’in peşinden yola koyulur onu bulur bulmaz da Catherine’in ağzından her şeyi öğrenir.Catherine Wigens,(kızımızın gerçek soy ismi)  fahişe olan ve bir genel ev yöneten büyük annesinin kendisini Lord Latimer’e satmasıyla büyük annesi ve Latimer’in elinden kaçarak, Bule Maid ismindeki mürebbiyelik okuluna başlamış, okulun müdiresi Bayan Marks Cat’in davranışlarından ve yaşadıklarından etkilenince onu kendi nüfusuna alıp Cat'e yeni bir dünya sunmuş. Cat bu yaşadığı kötü şeyler sırasında ağabeyi Harry'ye defalarca mektup yazmış ama Harry harekete geçmeye karar verdiğinde zaten Cat evden kaçıp kendini kurtarmış. Blue Maid'te okuyup iyi bir mürebbiye olduktan sonra da Hathaways'lerin arasına karışmış.

Leo Cat’in yaşadıklarını öğrendikten sonra ikisine de yarar sağlayacak bir çözüm sunarak, Marks’a evlenme teklif eder.Tabi teklifin içeriğinde bir aşktan çok karşılıklı bir yardımlaşma vardır. (En azından Leo kendini böyle kandırıyor.Ne de olsa ona da bir varis lazım!) Catherine , bu teklifi kabul edip etmeme arasında bir süreçteyken geçmişin gölgeleri Cat’in üzerine biner ve büyük annesinin ölümünden sonra onun yerine geçen halası da Cat'i kaçırtır.. 

Sonrası kitapta kalsın. Çok hareketli bir kitaptı ama emin olabilirsiniz..4 yorum:

  1. Ebru öldürdün beni şuan resmen hayallerimin senaryosunu okudum (Kitabı okumk da nasip olur inşşşşş) ve yorumunu okumak en az kitabı okumak kadar keyifli ve heyecanlıydı :D Ay süper yaa Harry den kıskanması filan tam olarak bunları hayal ettim ve ilk alıntı ile bir anlık nefes kesilmesi yaşamış olabilirim <3

    YanıtlaSil
  2. Sultan ben aslında yorumu en heyecanlı kısımda kestim biliyor musun! Sen bir de kitabın sonlarına doğru Leo'nun Cat'i nasıl kurtardığını oku..Böyle yağların erir, salyaların akar. Gezersin öyle. .D

    YanıtlaSil
  3. şu an epsilon u basabilirim...

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim.

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS