Bazıları Kalbini Dinler | Victoria Van Tiem [Kitap Yorumu]

7 Tem 2015


Orjjinal Adı: Love like The Movies
Yazar: Victoria Van Tiem
Yayınevi: Parodi Yayınları
Goodreads: TIK!

O üzer.
O gider.
O hep uzak, o hep acı.
Yine de o.
İlle de o. 
Hep o.

Bir ses böler tüm düşüncelerini. Bir ses. Ne cılız ne de susacak gibi. Umutsuzluğun sessizliğine eşlik ederken o hep konuşur! "Vazgeçme!" Olmaz, dersin. "Olur!" İstemiyorum, dersin. "İstiyorsun!" Sus, dersin. Sadece sus.

Tüm örselenmişliğine inat son çırpınışıdır yüreğinin sana söylediği. Bin defa söyler: Beni dinle Milyon defa: Asla aşktan vazgeçme. Son kez atacağını bilse bile: Onu seviyorsun.

"Bazıları Kalbini Dinler bir kitaptan çok daha fazlası. Aşk, tutku ve tercihlerle ilgili bir hikâye… Kısacası hayatın ta kendisi. Okurken hem güldüm hem de gözyaşlarıma hâkim olamadım. Şiddetle tavsiye ediyorum."
-The Romance Reviews-Selamlar!

Yeni okumuş olduğum çiklit bir roman için kitap yorumumu paylaşmaya geldim. Epeydir bir paylaşım yapmıyordum ve bu kitap benim için hem bir tetikleme oldu hem de çok keyif aldığım için sizinle de paylaşmak istedim. :))"Romantik komedinin tahmin edilebilir bir rota izlemesinin hiçbir önemi yoktur.
 Kalbimize dokunmayı başarır çünkü temelleri gerçeklerde gizlidir. Büyülü gerçeklerde..."


  Bazıları Kalbini Dinler, 2-3 ay önce almış olduğum ama okumak konusunda hep ötelediğim bir kitaptı. Aslında öteleyerek de keyifli ve güzel bir kitaptan mahrum kalmışım, okurken anladım. Epeydir bu tarzda kitap okumamıştım, belki o yüzden belki de konusundaki farklılıktan ötürü çok hoşuma gitti bu roman.

  Aslında çok da farklı bir konusu yok. Fakat yazarı, bilindik bir kurguyu işlerken değişik bir kurgu oluşturmuş ve bu da hem kitabı ilginç kılıyor hem de okurken yüzünüzden gülümseme eksik olmuyor. En azından ben öyle okudum.

  Kitapla ilgili olumlu olduğu kadar bazı olumsuz düşüncelerimde var; misal, adını kitaba uygun bulmadım. Neden bilmiyorum ama "Bazıları Kalbini Dinler"in bende çağrıştırdığı şeyle konuyu bağdaştıramadım. Bilakis kitabın orijinal adının konuya birebir oturduğu kanısındayım. Love Like the Movies(Film Gibi Aşk) daha uygun kitaba, konudan bahsetmeye başladığımda belki hak verirsiniz. :D Bir de bazı kısımları gereksiz uzatılmış. Konu olarak keyifle okuttu kendini ama bazı yerlerde de sıkılmadım dersem cidden yalan olur. O yüzden kitabın gelene hitap edip etmeyeceğini pek bilemiyorum ama ben eğlendim, bu bir gerçek! 

Kitabımız üniversite yıllarında tam bir romantizm hastası, romantik film kolik bir kız ve onun üniversitedeki ilk aşkıyla yıllar sonra tekrar bir araya gelmesini anlatıyor. Ve bu kısımda da kurgusu biraz değişik olmuş. Yazar, aralarındaki ayrılığı erkek karakterimiz Shane'ın kendini kadın karakterimize Kenzi'ye affettirmek için yıllar önce izledikleri filmlerden sahneler ve repklikler ezberlemesi ve bunları Kenzi'yi etkilemek için kullanmasıyla ilgili değişik bir kurgu yaratmış. Kenzi üniversitedeyken Shane ile "filmlerdeki gibi!" bir aşk yaşamış, ta ki Shane kendisini aldatana kadar...Shane'ın Kenzi'yi aldatmasıyla ayrılan çiftimiz yedi koca yıl birbirlerinden habersiz yaşıyorlar ve artık ikisi de hem olgun hem de bambaşka kişiler ama içlerindeki o gençler ölmemiş. Sadece geçmişe gömmüşler. Neyse.


"Sadece âşık olmak istemediğini, filmlerdeki gibi bir aşk istediğini söylerdin. Hatırladın mı?"
"Sevginin Bağladıkları filminden bir replik bu. Bunu söylediğimi ve buna gerçekten inandığımı hatırlıyorum." 

Lanet olsun ki o aşka sahip olduğumu sanmıştım.
 Shane'le olan aşkıma.
 Ama hayat bir film değil işte.  Yedi yıl sonrasında başlıyor kitap. Kenzi nişanlı ve evlenmek üzere. Nişanlısıyla aynı şirkette reklamcılık üzerine çalışıyor ve şirketleri zor bir durumda. Kendi işi de. Yeni alacakları projede, projenin sahibine sunduğu çalışmayı beğendirmeli ve o işi kapmalı çünkü evliliği de işinin geleceğine bağlı. :D  Ama gelin görün ki anlaşmaları gereken şirket yıllar önce kendisini aldatıp hayatını söndüren Shane Bannet'a ait çıkıyor. Ve Kenzi'nin projesi Shane tarafından reddediliyor. Çünkü Shane, hayallerinde canlandırdığı projeyi şimdiki değil, geçmişteki Kenzi'nin gerçekleştirebileceğine inanıyor. Ve Kenzi ile projeyi beraber yürütmeye karar veriyor. 


  Tek bir şartı var; Kenzi 10 Romantik Film'in 10 sahnesini Shane ile beraber canlandıracak ve bu doğrultuda lokanta içerisinde sinema konseptli bir proje üzerinde çalışacaklar. 

Kitap bu kısımlardan ötürü benim çok hoşuma gitti. Çünkü Shane Kenzi'yi yeniden kendisine âşık etmek, hatta bundan ziyade onu mutlu etmek için neredeyse tüm filmlerdeki sahneleri ezberlemiş.Kenzi'ye olur olmaz zamanlarda bir filmden replik veyahut sahne ile karşılık vererek onun sevdiği şeylere olan saygısını son sayfalara kadar gösterdi ki bazı sahneleri okurken çok eğlendim.Tabi hangi film, hangi sahne bundan bahsetmeyeceğim. O kısımlar kitaba kalsın ama güzel sahnelerdi ona emin olabilirsiniz. :D


"İşte bu Shane ve Kenzi'nin hikâyesi.
Oğlan kızla tanışır ama günün birinde yolları ayrılır. Ancak kaderin cilvesi onları yeniden bir araya getirir. Romantik komedinin tahmin edilebilir bir rota izlemesinin hiçbir önemi yoktur. Kalbimize dokunmayı başarır çünkü temelleri gerçeklerde gizlidir. Büyülü gerçeklerde..."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim.

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS