Aşk Gelince | Julianne MacLean [Kitap Yorumu]

24 Şub 2014

Orijinal Adı: My Own Private Hero
Edisyonu: Aşk Gelince
Yayınevi: Ephesus Yayınlar
Türü: Tarihi Aşk Romanı, Historical Romance
Puanım: 4/5
Satın Almak için: Kitapsihirbazi.com


Şu aşk denen şey, gerçekten bunca zahmete değer mi?

Adele Wilson için bu sorunun cevabı gayet açıktı: Elbette hayır! Kız kardeşlerinin, hayallerini süsleyen kocaları bulmak için sürüsüyle skandal ve gönül yarasına katlandıklarına şahit olmuştu. Londra civarındaki onca balo da cabası. Kendisine talip olan ilk İngiliz lordunu kabul etmesinin nedeni buydu işte. Ayrıca, onunla neden evlenmeyecekti ki? Müstakbel eşi nazik biriydi, dürüsttü ve kesinlikle gereğinden fazla duygusal değildi. Ondan daha delişmen, daha uzun boylu, daha gizemli olan kuzeninin, yani Alcester Baronu Damien Renshaw'un tam aksiydi.

Damien, kuzeninin nişanlısını baştan çıkarmaya çalışacak türden bir adam olsaydı, Adele'in onu görmezden gelmesi çok daha kolay olurdu. Ancak Damien apaçık bir şekilde Adele'e karşı koymaya çalışıyor ve aniden gelişen bu usturuplu davranışları, son derece edepli bir mizacı olan genç kızı daha da kışkırtıyordu. Aslına bakılırsa Damien, Adele'in atak, neşeli ve ateşli bir yanını ortaya çıkarıyor gibiydi.

Görünüşe göre kader, Adele'e tam da o aşk denen şeyin ne demek olduğunu öğretmek üzere ağlarını örmeye başlamıştı.Aşk Gelince; böyle bir kitap çıkıyor işte ortaya. Dolu dolu, güzel, sade ve akıcı. Okurken sıkmayan ve bittiğinde güzel bir kitap okudum izlenimi veren hoş bir konusu vardı bu kitabın. Keyif alarak okudum. Hatta seride Aşk Gelince diğerlerinden daha çok hoşuma gitti.

Sanırım sade bir kitap olduğu içindi. Konusu ve Adele ile Damien arasında gelişen aşkın güzelliğini okurken hissettiren bir kitap oldu benim için. Fazla söze gerek yok. Severek okudum. Bu serinin ilk kitabını okuduğum da serinin sonraki kitaplarının daha iyi olacağını düşünüyordum, ve haklı da çıktım.Gerçekten ikinci ve üçünü kitap çok güzeldi. Bu yüzden himen alıp, okuyoruk. XD

Üç Amerika'lı vâris kızımızdan geriye bir tek en küçükleri ve aynı zamanda da en usturuplu, sessiz ve tam bir hanımefendi olan Adele Wilson kalmıştır.Ne hanımefendi ama! Tabii, kendi kitabı Aşk Gelince'ye kadar..Adından da anlaşıldığı gibi.

Bizim usturuplu hanımefendi kızımız aşkı gereksiz bulduğu gibi ablalarının çektiği kalp ağrılarını da görünce âşık olup evlenmekten ise ailesinin uygun gördüğü bir İngiliz centilmenle evlenmeyi daha doğru buluyor. Üstelik bu centilmenimizle sadece -ayaküstü- iki kelime etmesin rağmen. O kadar gereksiz geliyor aşk kıza. XD Neyse, bizim kız müstakbel nişanlısının ailesiyle tanışmak için Amerika'dan İngiltere'ye doğru yola çıktığı sırada bir de talihsizlik bu ya kaçırılıveriyor.


Hayır, yani böyle sakin bir hayat sürmüş, sessiz, etliye sütlüye dokunmayan bir kızı ne diye kaçırıyorsunuz siz? Maceralarla işi olmaz bu kızın! Bir kaçırdılar kızı, ve kız yoldan çıktı XD
Nasıl yoldan çıkmasın ki? Kendisini kurtarmaya gelen, pısırık ve sessiz nişanlısı değil de onun günah kadar çekici olan kuzeni Damien olunca kız doğal olarak yoldan çıkıyor.

Aslında kitabın temeline inersek Damien'ın yaralı kişiliği ve Adele'in içinde barındırığı "gerçek benliği" arasında kurulmuş bir kurgu bu kitap.Damien ailesinin sadakatsiz evliliği yüzünden kadınlara inanmayan birisi. Adele ise tutkularından arınmış, ya da Damien'ı görene kadar öyle sanılan, bir kız. Ama ne zaman Damien ile karşılaşıyor ve kara prensi kendisini kurtarıyor işte o zaman Adele'in içindeki pervasız kadın özgür kalıyor. Ve, tabi doğal olarak da Damien'a çarpılıyor. Ama Damien'ın kuzeniyle(!) nişanlı. Ve Damien için sadakat çok önemli. Özellikle de bir kadının sevdiği kişiye sadık olması. Kuzeninin nişanlısı Adele ne kadar güzel de olsa onun için yasak! Ama Adele de en az kendi kadar günah gibi çekici olunca bu yasaklar ve Damien'ın sadakati Adele tarafından sınanıyor.

Adele, "Ama tutku ve arzu sahibi kadınlar," dedi, "en nihayetinde sadakatsiz olurlar. Böyle düşünmüyor musun? Ve bu tutkuları sana gösterdiğim için gözünden tamamen düştüm, öyle değil mi?"

Damien'ın Adele karşı koyamaması gibi Adele de Damien'a karşı hissettiği çekime karşı koyamıyor. Bir süre bunu inkâr etmeyi tercih ediyor ama, içindeki kadın, gerçek benliğini keşfettiğinde ise bu karşı koymadan vazgeçiyor. Sevgili nişanlısı Harold'ın geleceğinde yeri olmadığını anlıyor. Fakat Damien'ın da geleceğinde yeri yok. Bir hovarda ve Adele! Mümkün değil. Oluru yok yani XD
Adele kuru bir sesle, "Çünkü sen hovardanın tekisin," dedi.


Kısacası ikisi de birbirlerine karşı ne kadar direnseler de bir yerde patlıyor bu direniş. Özellikle de Adele için. Adele, içindeki "gerçek ben"i bulduğu için tüm bağlarını koparıyor. Artık birilerinin istediği şekli almaktansa kendi istediği kişi olmayı seçiyor. Damien'a ise tek bir seçenek kalıyor. Ya Adele için savaşacak ya da onu sonsuza kadar kaybedecek.Hal böyle olunca da ortaya çok keyifli bir kitap çıkıyor. Ben beğendim. Tavsiye de ediyorum. Umarım seversiniz. :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim.

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS